DUYURU

Amniotik Band olgusu ve yanlış haberleştirilmesi

DUYURU

Geçtiğimiz hafta sonunda “amniyon bandı” konu başlığı altında kamuoyunda tartışılan olaya açıklık getirilmesi amacıyla yönetim kurulumuz tarafından aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

  

Amniyotik bant sendromu, gebelik sırasında fetusu sarmalayan amniyon zarında çeşitli nedenlerle (kanama, enfeksiyon…) ipliğimsi, uzun, kalın ve sert yapıların oluşması ve bu uzantıların büyüyen bebeğe estetik ve işlevsel açıdan zarar vermesi sonucunda ortaya çıkan nadir sendroma verilen isimdir. Daha önce geçirilmiş rahim operasyonlarından sonra da yine rahim içinde ince uzun yapışıklıklar oluşabilir ve yeni bir gebelik oluşursa amniyotik bantlar ile karışabilirler. Bunların bebeğe zarar verme ihtimali yoktur. Bu gibi durumlarda ilk muayeneyi yapan bir hekim diğer meslektaşlarından görüş ve ek tetkik yapılmasını talep edebilir. Bu son olayda da gebeliğin ortalarında rahim içinde bu banda benzer yapı görülmüş ve bebeğe olası zararları nedeni ek tetkik yapılmasına gerek görülmüştür. Nitekim ancak bu ek tetkikten sonra bebeğin zarar gördüğü belirlenecek olursa bir müdahale yapılması düşünülecek ve hekimler ile aile arasında görüşülecekti.

 

Bir yanlış anlama sonucunda sezaryen sonrası ameliyat bölgesinde unutulduğu zannedilerek “bant” başlığı altında kamuoyunu yanlış ve gereksiz yere meşgul eden terim kargaşasına bu açıklamanın getirilmesi zarureti doğmuştur, saygı ile duyurulur